а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грагор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25421
Ситни речни камчиња или добиени со дробење камен, кои се користат како градежен материјал.
Англиски: pebble
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Се влегуваше низ една алеја посипана со грагор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК