а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грагорче

мн. грагорчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Јазик во ѕвонче.
Англиски: tongue Албански: gjuhëz e ziles
2. грагор
Англиски: pebble Албански: zhavor
Употреба: Деминутив