а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грав

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Едногодишно зрнесто растение со плодови во мешунки што се користат за исхрана.
Латински: Vicia faba Англиски: bean Албански: fasule, groshë, bathë, pasul
Употреба: Ботаника
2. самото јадење
Англиски: beans Албански: groshë, pasul
Употреба: Гастрономија
Примери:
посен грав
бел грав
запржен грав
FlexiMac
 менување на македонски глаголи