а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гравушка

мн. гравушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45439
1. Зрно грав.
Англиски: bean Албански: kokërr groshe, fasule, bathë
Примери:
Бајачката ми фрли некни гравушки во тепсијата.
2. Капка пот.
Англиски: bead of sweat Албански: pikë djerse
Употреба: Преносно значење
Примери:
По челото и слепоочниците му излегуваат крупни гравушки пот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК