а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гравура

мн. гравури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14232
Слика или натпис направен со гравирање.
Англиски: engraving
Примери:
По другите ѕидови висеа неколку стари гравури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК