а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гравитира

гравитираат; гравитирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14898
1. Од силата на гравитацијата е привлекуван кон некоја точка или тело.
Англиски: gravitate Албански: graviton
Употреба: Физика
2. Се стреми кон нешто, насочен е кон нешто.
Англиски: gravitate Албански: graviton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во овие случаи, тие или гравитираат кон црковните општини или со години живеат изложени на заборав.
Изведенки
гравитирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК