а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гравитација

(едн.) гравитацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7622
Својство на меѓусебно привлекување на телата.
Англиски: gravitation Албански: gravitacion
Употреба: Физика
Изведенки
1. гравитационен прид.
гравитациониот
2. гравитациски прид.
гравитацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК