а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гравира

гравираат; гравирал; гравиран; гравирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 40793
Врежува букви и цртежи во метал, камен и др.
Англиски: engrave
Примери:
На мазната плоча гравираше секакви фигури.
Изведенки
гравирање ср.
глаг. им.