а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гравидитет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
бременост
Употреба: Медицина
Примери:
Гравидитетот кај кучката е во просек 60 дена.
Гравидитетот кај мачките трае околу девет недели, но во првата половина од гравидитетот таа дава малку индиции дека е гравидна.