а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гравер

мн. гравери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53360
Занаетчија што гравира.
Примери:
Всушност „Стематографијата“ на Жефаровиќ не била само образец за граверите и иконописците, туку имала и сѐ уште има огромно влијание за осознавање на народите на Балканот.
Преку неа дознаваме за моќта на поедини манастири и духовници, за видни ктитори, иселеници, за самите гравери -мајстори, но и за популарноста на одредени светителски култови.