а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабне

грабнат; грабни, грабнете; грабнав, грабнаа; грабнал; грабнат; (ќе) грабнев, (ќе) грабнеа; (ќе) грабнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2031
1. Одземе, земе нешто насилно, брзо.
Англиски: grab Албански: rrëmbej
Примери:
Скокна и ја грабна слушалката.
2. украде
Англиски: steal Албански: vjedh
Примери:
Ги грабна парите и избега.
3. (се грабне) Почне да се тепа, да се кара.
Англиски: brawl Албански: grindem
Примери:
Кога се грабнаа жените за коси, мажите излегоа надвор.
Изведенки
1. грабнува несв.
(се) грабнуваат
2. грабнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК