а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граблив

грабливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19708
Што сака да граба, што има својство на грабливец.
Примери:
Таков беше тој секогаш - граблив.
Изведенки
грабливост ж.