а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабливка

мн. грабливки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20169
1. грабливец
Англиски: robber Албански: grabitqare
Примери:
Слугинката се покажа како грабливка.
2. Животно, обично птица, што се храни со други животни.
Англиски: predator Албански: grabitqare
Употреба: Зоологија
Примери:
Птиците грабливки кружеа околу овците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК