а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабливец

мн. грабливци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18572
Тој што сака да граба.
Англиски: robber, predator
Примери:
Сите грабливци од селото ги фатија.