а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граби

грабат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 7388
1. ограбува
Англиски: rob Албански: grabis
Примери:
Луѓе од разни села го грабат богатството на езерото.
2. Брза, брзо оди.
Англиски: hurry Албански: shpejtoj, nxitoj
Примери:
Младичот, забрзан, грабеше по ридот нагоре.
Изведенки
грабење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК