а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабежлив

грабежливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 35139
Што граба, што има својство на грабежливец.
Примери:
грабежлив човек
Изведенки
грабежливо прил.
Пример: Грабежливо гледаше по куќата, што да грабне, што да земе.