а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабежливост

(едн.) грабежливоста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38393
Својство на грабежливец.
Примери:
За амбар само би се грижеле од грабежливоста на нивна сосетка, па се задоволуваат само со она што ќе го понесе клунчето.
Ова е прва студија во која систематски се собрани и е анализирана грабежливоста на мачките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК