а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабежливец

мн. грабежливци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што граба, што присвојува нешто што е туѓо.
Англиски: robber, predator
Примери:
Врз сите нас ќе се истури жешкиот котел на чорбата што сами си ја замешавме, дозволувајќи им на грабежливците да управуваат со нашите животи.