а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грабежливец

мн. грабежливци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што граба, што присвојува нешто што е туѓо.
Англиски: robber
Примери:
Врз сите нас ќе се истури жешкиот котел на чорбата што сами си ја замешавме, дозволувајќи им на грабежливците да управуваат со нашите животи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК