а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

го

Вид збор: Заменка
Кратка форма за директен објект од личните заменки тој, он; се употребува сама или заедно со долгата форма - него го; сп. него.
Примери:
Го виде ли подарокот?
Него го сакам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи