а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готвачница

мн. готвачници
Вид збор: Именка, женски род
Просторија каде што се подготвува храна.
Англиски: kitchen Албански: kuzhinë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Готвачите не излегоа цела вечер од готвачницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК