а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горњак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Планински ветер, обично студен.
Примери:
... бура низ срцето рине, горњакот лице ти гали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи