а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горјанин

мн. горјани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26754
1. Планински човек, шумски човек.
Англиски: mountain people Албански: malësor
Примери:
Челичните тела на горјаните ги издржаа сите тие тортури и останаа живи.
2. Име на ветер што дува од планината.
Албански: malori, erë mali
Употреба: Народна поезија
Примери:
Не веј, ветре горјанине, / не ме крши, не ме ломи...
Изведенки
1. горјанка ж.
мн. горјанки
2. горјански прид.
горјанскиот