а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горчлив

горчливи
Вид збор: Придавка
1. Што има непријатен вкус на пелин, на кинин.
Англиски: bitter Албански: i hidhur
Употреба: Гастрономија
Примери:
Горчливи лекови.
Горчлива трева.
Горчливи маслинки.
2. Што е непријатен, мачен.
Англиски: bitter Албански: i hidhur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бев сигурен дека тоа грло до врв е преполнето со некоја горчлива тага.
Изведенки
горчливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи