а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горчи

горчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има непријатен, горчлив вкус како пелин или кинин.
Англиски: bitter
Примери:
Многу од нив не се за јадење, горчат.
Изведенки
горчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи