а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горчина

мн. горчини
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство на тоа што има горчлив вкус.
Англиски: bitterness Албански: idhtësirë
2. Чувство на навреда, огорченост, мака.
Англиски: bitterness Албански: idhëti, zemrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу рано ја почувствувал горчината на емигрантскиот живот.
Не може да не ја почувствува горчината на поразот.
Беше полн со гнев и со горчина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи