а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горчило

мн. горчила
Вид збор: Именка, среден род
1. Нешто што дава горчлив вкус.
Англиски: bitterness Албански: idhtësirë
Примери:
Истиот миг устата му се наполни со отровно горчило.
2. Животни страдања, проблеми, непријатности.
Англиски: bitterness Албански: idhëti, zemrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
И на тоа дете му следуваат горчила како и мене.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи