а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гороцвет

мн. гороцветови
Вид збор: Именка, машки род
1. Род тревести ниски растенија со перјести, тесни лисје и црвен или жолтозлатест цвет.
Латински: Adonis vernalis Англиски: pheasant's eye Албански: lule mali
Употреба: Ботаника
2. Разни планински цвеќиња.
Англиски: mountain flowers Албански: lule mali
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи