а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горолом

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Планинско место каде што ветрот ги турнал или ги навалил дрвјата.
Англиски: deforestation Албански: mal me druj të thyer, të lakuar
Примери:
Во габеровата гора негде имаше густеж, негде горолом.
2. Силен планински ветер.
Англиски: storm Албански: erë e fortë mali
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дуваше силен ветер, горолом.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи