а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горовит

горовитиот
Вид збор: Придавка
Што е обраснат со шума.
Англиски: wooded
Примери:
Трчаат елени низ горовит предел.
Изведенки
горовитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи