а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горномаалец

мн. горномаалци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е од горно маало.
Примери:
Се делеа на горномаалци и долномаалци и во квечерините водеа жестоки боеви.
Изведенки
1. горномаалка ж.
мн. горномаалки
2. горномаалски прид.
горномаалскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи