а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горнокраец

мн. горнокрајци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е од горниот крај на селото.
Примери:
Се собраа горнокрајци и долнокрајци.
Изведенки
1. горнокрајка ж.
мн. горнокрајки
2. горнокрајски прид.
горнокрајскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи