а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горноземец

мн. горноземци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што живее во „горна земја“.
Англиски: highlander
Примери:
Луѓето што дојдоа беа горноземци.
Изведенки
1. горноземка ж.
мн. горноземки
2. горноземски прид.
горноземскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи