а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горни

горниот
Вид збор: Придавка
1. Во топоними - Горни Полог, Горни Сарај; горни крај.
Англиски: upper
2. Дел од куќа.
Англиски: upper
3. Дел од нива.
Англиски: upper
FlexiMac
 менување на македонски глаголи