а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горница

мн. горници
Вид збор: Именка, женски род
Дива круша.
Латински: Pyrus amygdaliformis Англиски: Almond-leafed pear Албански: dardhë e egër
Употреба: Ботаника
Примери:
Наидуваа на диви овошки, ги обидуваа, имаше оскоруши, горници, дивјачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи