а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горник

мн. горници
Вид збор: Именка, машки род
1. Горен дел од облека.
Албански: e epërmja e veshjes
Примери:
Го фати за горникот од кошулата и го потегна.
2. Горен дел од предмет.
Албански: pjesa e epërme
Примери:
Hа кутијата и беше скршен горникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи