а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горненец

мн. горненци
Вид збор: Именка, машки род
планинец, горјанин
Англиски: highlander
Примери:
Се симнаа горненците на разговор.
Изведенки
горненка ж.
мн. горненки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи