а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горлив

горливи
Вид збор: Придавка
1. Што лесно гори.
Англиски: inflammable
2. Што е жежок, важен, актуелен, итен.
Англиски: urgent
Примери:
горлив проблем
горлива тема
горлива дискусија
Изведенки
горливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи