а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горкосладок

горкослаткиот
Вид збор: Придавка
Што има горчлив и сладок вкус.
Англиски: bitter-sweet
Примери:
Во комбинација со една лажичка мед, цитронот може да стане одличен утрински горкосладок витамински стартер.
горкосладок живот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи