а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горе

Вид збор: Прилог
1. Место што е високо во однос на друго место.
Англиски: up Албански: sipër
Примери:
Горе во планината виеја волци.
2. На повисоко место во општествената или во службената хиерархија.
Англиски: above
Употреба: Преносно значење
Примери:
Наредено ни е од горе.
3. Во текст - претходно.
Англиски: before
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како што кажавме погоре...
FlexiMac
 менување на македонски глаголи