а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горешти

(се) горештат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се возбудува, се жешти.
Англиски: get excited
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стануваше сѐ побесен и пострвен, се виореше и се горештеше.
Изведенки
горештење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи