а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горешник

мн. горешници
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Деновите помеѓу 30-ти јули и 5-ти август кои се сметаат за најтопли.
Англиски: heat
Употреба: Екологија