а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горделив

горделиви
Вид збор: Придавка
Ранг: 9309
Што е надмен, надуен.
Англиски: arrogant
Примери:
Беше горделив, напернат генерал.
очи горделиви, јазик лажлив и раце, што пролеваат невина крв
Изведенки
1. горделиво прил.
Пример: Зборуваше горделиво.
2. горделивост ж.