а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горделивец

мн. горделивци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што е горделив.
Примери:
Беше горделивец и не сакаше никаква помош.
Изведенки
горделивка ж.
мн. горделивки