а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гора

мн. гори
Вид збор: Именка, женски род
1. Место обраснато со дрвја.
Англиски: forest Албански: pyll
Употреба: Екологија
Примери:
јаворова гора
гора зелена
2. планина
Англиски: mountain Албански: bjeshkë
Употреба: Архаизам , Географија
Примери:
Скопска Црна Гора.
Изведенки
горски прид.
горскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи