а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гонореја

(едн.) гонорејата
Вид збор: Именка, женски род
венерична болест
Англиски: gonorrhoea
Употреба: Медицина
Примери:
Гонорејата е сексуално пренослива болест која е многу честа во светот.
Македонија ги нема опасните видови гонореја што не се лекува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи