а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гонител

мн. гонители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што гони некого со цел да го фати.
Англиски: chaser
Примери:
Меѓутоа, нему му се чинеше дека некои непознати гонители го гонат, или барем го следат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи