а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гондолиер

мн. гондолиери
Вид збор: Именка, машки род
Возач на гондола.
Примери:
Поради зачестените поплаки на „несоодветно однесување“, венециските гондолиери наскоро би можеле да бидат принудени на алко-тестови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи