а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гондола

мн. гондоли
Вид збор: Именка, женски род
1. Венецијански чамец со издигнат клун, обично украсен, кој служи за пловење по каналите.
Англиски: gondola Албански: gondolë
Употреба: Транспорт
Примери:
Ја разгледувавме Венеција со гондоли.
2. Полица за редење на трговска стока.
Англиски: shelf Албански: raft
Употреба: Економија
Примери:
По гондолите беа наредени најразлични производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи