а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гонг

мн. гонгови
Вид збор: Именка, машки род
1. Голем метален диск во кој се удира со дрвена палка.
Англиски: gong Албански: gong
Примери:
Ударите на гонгот го означија почетокот на вечерата.
2. Удирачки музички инструмент.
Англиски: gong Албански: gong
Употреба: Музика и танц
Примери:
Оркестарот го започна концертот со звуците на гонгот и на трубите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи