а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гомно

мн. гомна
Вид збор: Именка, среден род
1. Измет, најчесто човечки.
Англиски: shit Албански: mut
Употреба: Вулгарно , Разговорно
2. Никаквец, невреден човек.
Англиски: shithead Албански: mut njeri, idiot
Употреба: Вулгарно , Разговорно
Примери:
Нечисто, смрдливо гомно. Зар не можеше само да избега, а да не го земе експлозивот и детонаторите?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи